sohbet
radyo dinle~~KelebekFM~~
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

KocaEli Sohbet Kanalları Kelebek Sohbet

KocaEli Sohbet Kanalları Kelebek Sohbet

KocaEli Sohbet Kanalları Kelebek Sohbet

Kocaeli , Marmara bölgesinde yer alır ve daha çok ilçe merkezi İzmit ile tanınır . Kentin eski adı MÖ 8. yy’a kadar uzanan Nikomedia’dır . Burada kale, Augustus Tapınağı ve agora da dahil olmak üzere Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar görülebilir. Bunlar çoğunlukla harabe halindedir ve görülmesi zordur, ancak bölgedeki kazılardan elde edilen bazı bulgular arkeoloji müzesinde bulunabilir.

İzmit şehri, İzmit Körfezi’ni çevreleyen çok sayıda sanayi kuruluşu ile esas olarak Türkiye’de bir sanayi merkezidir . Ancak, bu hareketli ilde bazı turistik yerler de var. Kartepe, 1600 metre yüksekliğe ulaşan bir kış sporları ve kayak merkezi, Karadeniz kıyısındaki Kerpe ve Kefken güzel kumsallara sahipken, İzmit Körfezi’ndeki Gölcük ve Karamürsel diğer deniz tatil beldeleridir. Şehirde eğlence parkları ve satış noktaları olan birkaç park var.

İzmit Körfezi’nde Eskihisar köyü yakınlarındaki Arpalık’ta 60-80 yat kapasiteli yat bağlama yeri bulunmaktadır. Sakarya ilinin yakınındaki Sapanca Gölü , bir başka doğal güzellik ve piknik için ideal bir manzaradır. Kocaeli’nin ilçelerinden biri de en iyi Türk halılarının üretildiği Hereke’dir. Osmanlı saraylarının sanatsal halıları burada sadece padişahlar için dokunmuştur . Bu halılar paha biçilemez ve tüm dünyada tanınmıştır.

Çok ilginç bir tarihi gerçek ise MÖ 2. yüzyılda İtalya’da Roma ordusunu yenen Kartacalı general Hannibal’ın günümüz Gebze ilçesi olan eski Libyssa kentinde hayatını kaybetmiş olmasıdır. Bugün eski zamanların bu büyük generali için bir hatıra mezarı dikiliyor.

17 Ağustos 1999’da, yerel saatle 03:02’de , herkes uykudayken , korkunç bir deprem (7.4 Richter ölçeği) şehri vurdu ve şehri harap etti ve yaklaşık 10.000 kişiyi öldürdü. Yetkililerin molozları temizlemeleri haftalar aldı. Bu şehrin Türkiye’nin en sanayileşmiş bölgesi olması nedeniyle ağır can kayıplarının yanı sıra ekonomide de büyük kayıplar yaşandı .

Öykü Editör 55
Cevap bırakın