sohbet
radyo dinle~~KelebekFM~~
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Tekirdag Şehrimiz ve Kelebek sohbet

Tekirdag Şehrimiz ve Kelebek sohbet

Tekirdag Şehrimiz ve Kelebek sohbet

Tekirdağ ili Trakya’nın Marmara Denizi kıyısındadır ve tarihin başlangıcından beri yerleşim görmüştür. Eski adı Bisanthe iken, bugünkü adı çevredeki dağların renginden gelmektedir . Şehirde birkaç tarihi yer var; Bunlardan biri, 1735 yılındaki ölümüne kadar burada yaşayan Macar prensi II. Ferenc Rakoczy tarafından 1720 yılında yaptırılan 17. yüzyıldan kalma bir Türk evi olan Rakoczy Müzesi. Rüstem Paşa Camii, Tekirdağ Müzesi ve Namık Kemal heykeli , şehirde doğmuş ünlü bir vatansever şair de Tekirdağ’da görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Tekirdağ ilinin küçük bir kasabası olan Çorlu, Bizans döneminde İstanbul ile Avrupa arasındaki antik yol üzerinde bir kale idi .

Marmara Ereğlisi denizden ve plajlardan yararlanmak için idealdir. Eski isimleri Perinthos veya Heraklia idi. Akropol, antik liman, deniz ve surlar, tiyatro, tonozlar ve stadyum buradaki başlıca tarihi kalıntılardır. Kıyılarında yaz tatili için çevre illerden gelenlerin akın ettiği birçok yazlık vardır.

İlin 60 kilometre (37 mil) batısında yer alan Şarköy, kumlu plajları ve tatil köyleri ile bir güneş-deniz-kum beldesidir. Ayrıca her yıl şarap festivalinin düzenlendiği bir şarap üretim merkezidir. Kumbağ ve Barbaros, uzun kumsalları ile diğer keyifli yerlerdir.

Tekirdağ, Marmara Denizi’nde büyük bir ticaret limanına sahiptir ve ayçiçeği, köfte ve alkollü Rakı ile ünlüdür .

Öykü Editör 46
Cevap bırakın