sohbet
radyo dinle~~KelebekFM~~
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Bir Secenekseniz Birini Asla Önceliginiz Yapmayin

Bir Secenekseniz Birini Asla Önceliginiz Yapmayin

Bir Secenekseniz Birini Asla Önceliginiz Yapmayin

Muhtemelen, “Onun için tek olduğunuz şey bir seçenekken birini asla öncelik yapmamalısınız” dediğini duymuşsunuzdur.

Birini çok sevdiğinizde, onu hayatınızda bir öncelik haline getireceğiniz açıktır. Ama bazı insanlar asla birini öncelik yapmazlar. Peki, duygu karşılıklı olmadığında nasıl yaparsınız? İşte bu noktada bir ilişkide her şey ters gitmeye başlar. Birbirinden beklentilerdeki yanlış anlaşılmalar hemen her zaman kötü ilişkilerin ve arkadaşlıkların en büyük nedenidir.

Birini hayatında bir öncelik haline getirmek..

Aşk komik bir şey. Birini sevdiğinizde, kalbinizin kapılarını açıp onları hoş geldiniz demekten kendinizi alıkoyamazsınız. Ama birini gerçekten tüm kalbinizle sevebilmeniz iyi hissettiriyor, değil mi? Yakın bir arkadaşlıkta veya yeni başlayan bir romantizmdeyken, birini önemsemek iyi hissettirir. Ve diğer kişinin de seni umursadığını bilmek çok daha iyi hissettiriyor. Ancak özen ve endişe tek taraflı olduğunda ilişki acılaşmaya ve daha kötü bir hal almaya başlayabilir.

Öncelikler ve en iyi arkadaşlarla olan deneyimim..

Bir süre öncesine kadar, gerçekten harika bir arkadaşım vardı. Liseden beri birbirimizi tanıyorduk, hatta birlikte taşınmıştık ve iki mutlu kız kardeş gibi yaşıyorduk. Ve hayatımdaki her şey mükemmeldi. Arkadaşıma karşı çok korumacıydım ve onu her zaman mutlu görmek istedim. Tüm özel günlerimi onunla paylaştım. Ona mükemmel bir doğum günü hediyesi almak için aylarca para biriktirdim ve hatta bir çöküş içindeyse onunla her gün daha fazla zaman geçirmeyi istedim. Bu gerçekten koşulsuz bir sevgiydi ve ondan hiçbir beklentim yoktu. Aslında ona çok bağlıydım. Bir gün bir erkekle tanıştı ve onunla çıkmaya başladı. Onun için çok heyecanlıydım ve ona sürekli erkek arkadaşıyla vakit geçirmesi için bolca alan verdim.
İlişkisine birkaç ay kala en iyi arkadaşımı artık tanıyamıyordum. Aynı görünüyordu ama davranışları tamamen değişti. Beni telefonla aramayı bıraktı ve onunla aynı odada oturuyor olsam bile beni görmezden gelirdi. Bana sebepsiz yere sert çıkıştı ve kendine çok yer açmak istedi. Uzak ve mesafeliydi ve ilişkimiz bir iki ay içinde tamamen değişti. Ve perişan oldum. Onunla bunun hakkında konuşmayı denediğimde bile, tek söylediği şey “Eh, insanlar değişir, değil mi? Neden değiştiğim gerçeğiyle baş edemiyorsun?” Ve bir sohbette, benden daha mutlu olduğu için beni kıskançlıkla suçlayacak kadar ileri gitti! En iyi arkadaşım benim için bir öncelikti, ama onun için bir öncelik olmadığımı anlamam için çok acı gözyaşı, uykusuz geceler ve acı veren kalp ağrıları aldı. İşte o zaman anladım ki, onlar için her şey bir seçenekken birini asla öncelik yapmamalısın. Kendimi ihanete uğramış ve aldatılmış hissettim. Yıllarca onun için mutluluğumu feda ettiğim için kendimi çok kullanılmış hissettim ve bana tek söylediği “bunu sana kim söyledi?” oldu.Hayatımda ilk defa, gerçekten çok sevdiğin birinin gözünde önemsiz olmanın ne kadar üzücü ve sefil bir his olduğunu anladım.

Asla yanlış bir insanı öncelik haline getirmemelisin.. Söylemeye gerek yok, artık o arkadaşla iletişimim yok. Onu hala önemsiyorum. Ama artık onunla arkadaş kalamazdım. Ama şimdi o yıllara dönüp baktığımda, bir şeyin farkına varıyorum. Olanlar için arkadaşımı suçlayamam. Onu önceliğim yaptım ve beni kullanmasına izin verdim. Onun için bir öncelik olup olmadığım umurumda değildi çünkü onun ihtiyaçlarıyla ilgilenmek içimde kendimi iyi hissettiriyordu. Birini partner veya arkadaş olarak sevdiğinizde, risk alırsınız. Aşkınız karşılıklı olabilir ya da olmayabilir. Yani mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, birine aşık olmak için zaman ayırın. Kalbinizi doğru kişiye verdiğinizden emin olmanın en güvenli yolu budur.

Bazen insanlar sadece bencildir. Ve bu konuda yapabileceğin hiçbir şey yok. Ama kendi tecrübelerime göre sana tavsiye edebileceğim tek şey, sana karşı nazik olmak için çaba sarf etmeyen insanlardan uzak durman. Aşk ve sevgi asla tek taraflı olmamalıdır. Hissettiğin ihmal, bir ayrılıktan sonra hissedeceğin acıdan daha kötü.

Bir ilişki bir takas sistemidir..

Sayı tutmakla ilgili değil. Birbirinizi koşulsuz sevmekten bahsediyorum. Mükemmel bir ilişkide, ilgili kişiler sürekli olarak verir ve alır. Bu da aşk çarkının sorunsuzca dönmesini sağlar. Aşıklar, arkadaşlar, kardeşler veya ebeveynler arasında bir ilişki olabilir, mutlu bir ilişki her zaman bir takastır. Ancak, verme ve alma ölçeği devrilmeye başladığında, ortaklardan biri bitkin ve sinirli hissetmeye başlayacaktır.

Sadece bir seçenek olduğunu biliyor musun?

Çoğu durumda, dengesiz bir ilişki içinde olduğunuzu bile fark etmeyebilirsiniz. Duygular sizi bulandırabilir veya daha da kötüsü, partneriniz sevgiyi ve şefkati daha çok hak ettiği için ilişkiye daha fazlasını vermeniz gerektiğine kendinizi ikna edebilirsiniz. İlişkiler, yalnızca sevgi ve şefkat eşit ölçülerde değiş tokuş edildiğinde en iyi şekilde çalışır. Bir arkadaşınız ya da sevgiliniz sizi sadece hafife alıyor ya da kullanıyorken, tüm verenin siz olduğunu düşünüyorsanız, ilişkiden uzaklaşın. Uzaklaşmak acı verecek, ama yine de hayatınızın her günü tek taraflı bir ilişki yaşamanın ihmaline ve acısına katlanmak zorunda kalmaktan daha iyidir.

Hayatınızdaki herhangi bir ilişkiden memnun değilseniz, tek taraflı bir ilişki içinde olma ihtimaliniz çok yüksektir. Birine hayatınızda hak ettiğinden daha fazla öncelik verip vermediğinizi öğrenmek için bu işaretleri kullanın.

Vermenizi beklerler ama geri vermezler…

Pek çok ilişkide “verenler” ve “alanlar” vardır. İlişkide olduğunuz bu kişi sizden sürekli alıyorsa ve karşılığında hiçbir şey vermiyorsa, kesinlikle bir öncelik değilsiniz. Aslında, inanılmaz derecede bencildirler. Bunu fazla kişisel almamaya çalışın çünkü muhtemelen kendilerinden başka kimseye öncelik veremezler. Kendi gözlerinde her zaman 1 numaradırlar ve diğer herkes sadece onlardan “alabildikleri” için hayatlarındadır.

Kendilerinden en ufak bir beklentiniz olsa bile sizi sürekli hayal kırıklığına uğratırlar…

Bu tür insanlar kesinlikle güvenilmezdir. Onlar lapa lapa ve planları iptal edecek, geç ortaya çıkacak veya bazen sizi tamamen hayalet edecek. Onlarla inanılmaz derecede hüsrana uğruyorsunuz çünkü sizi hayal kırıklığına uğrattıkları şeyler sizin için sadece “normal” sıradan şeyler. Diğer bazı örnekler, son dakikaya kadar sizinle hiçbir plan yapmamak, sizinle tutarlı bir iletişim kurmamak veya her zaman önünüze başka insanlarla planlar koymak gibi şeylerdir. Bunlar kabul edilemez şeyler, bu yüzden yapmalarına izin vermeyin.

Yapacak daha iyi bir şeyleri olmadığında, hayatlarında sadece bir yedek plansınız…

Gerçekten sıkılmadıkça onlar için neredeyse görünmez hissediyorsanız, o zaman bir öncelik değilsiniz. Sosyal medya sayfalarına bakabilirsiniz ve sürekli olarak diğer insanlarla eğlenceli şeyler yapan fotoğraflar yayınlıyorlar. Sonra, takılmak için o çağrıyı aldığınızda, bunun nedeninin hayatındaki diğer herkesin meşgul olması olduğunu bilirsiniz. Bu nedenle, kendilerini eğlendirmek için, sizi görmek istedikleri için değil, hiç yoktan iyi olduğunuz için sizi görmek isterler. Bundan daha iyisini hak ediyorsun.

Duygularınızı umursamıyorlar..

Duygusal olarak yüreğinizi döktüğünüzde bile, sizi anlamak ya da duymak yerine, sadece tartışırlar ya da kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar. Size veya muhtemelen başka birine karşı kesinlikle empatileri yoktur. Empati, kendinizi başka birinin yerine koyabilme ve bir duruma onların bakış açısından bakabilme yeteneğidir. Hissettiklerini hissetmektir. Ancak duygularınızı sürekli reddederlerse, kesinlikle onların hayatında bir öncelik değilsiniz

O kişinin yanındayken sürekli incinmiş hissediyorsun…

Herhangi bir türde sevgi dolu, şefkatli bir ilişki içinde olduğunuzda, bu iyi hissettirmelidir. Bu kişiyle birlikte olmak istemelisiniz çünkü iyi vakit geçiriyorsunuz ve kendinizi mutlu ve iyi hissediyorsunuz. Yani, sürekli incinmiş hissediyorsanız veya sanki hayatınızı emmişler gibi hissediyorsanız, bu iyiye işaret değildir. Böyle insanların yanında olmamalısın. Ve eğer o kadar olumsuzlarsa ve seni incitmekle ilgilenmiyorlarsa, o zaman kesinlikle onların önceliği değilsin.

Başkalarına özel bir şekilde davranırlar ve onlara çok fazla ilgi gösterirler, ancak onları ne kadar memnun etmeye çalışırsanız çalışın, size hiçbir zaman ayrıcalık tanınmaz….

Bir süre saygısız davranışlarına katlanabilirsiniz çünkü muhtemelen “onlar böyle, o yüzden onları kabul etmeliyim” diye düşünüyorsunuz. Bir düzeyde, bu sahip olmak için iyi bir tutum. İnsanları değiştiremezsiniz ve onları bir noktaya kadar kabul etmeniz gerekir. Ama sadece sana saygılılarsa. Yani, onların başkalarına size davrandıklarından çok daha iyi davrandıklarını görürseniz, bu kabul edilemez. Dünyadaki herkes kadar iyi muamele görmeyi hak ediyorsun. Ancak bu, daha saygılı davrandıkları insanların hayatlarında sizden daha yüksek bir önceliğe sahip oldukları anlamına gelir.

Ne kadar sevgilerini kazanmaya çalışırsanız çalışın, her zaman hafife alınırsınız….

Onların sevgisini kazanmaya çalışıyorsan, bunu yapmayı bırakmalısın. Buna değmez. Birisi sadece sevgilerini kazanmak için sana bir şeyler yaptırıyorsa, bu çok saçma. Hiç kimse hafife alınmamalıdır. Herkes takdir edilmeli ve sevilmelidir. Bu nedenle, kimsenin size kendinizi harcanabilir hissettirecek şekilde davranmasına izin vermemelisiniz.

Tamamen bencildirler ve sadece kendilerini önemserler….

Her zaman kendi ihtiyaçlarını sizinkinin önüne koyarlar ve sizi her zaman manipüle etmeye çalışırlar. Bencil bir insanı kimse sevmez. Onlar enerji vampirleridir ve ihtiyaçlarınızı asla umursamadıkları için sizi küskün hissettirirler. Bir ilişki içindeyken, dengeye sahip olmanız gerekir. Sizin ihtiyaçlarınızı ve arzularınızı önemsemeleri gerekir ve sizin de onlarınkiyle ilgilenmeniz gerekir. Yani, eğer bu gerçekleşmiyorsa, bu kötüye işarettir.

Size söylemezler ya da sizi önemli kararlara dahil etmezler…

Bu kişiyle önemli bir ilişkiniz varsa, hayatında meydana gelen önemli şeyler hakkında ipucu almayı beklersiniz. Onlara ne olduğu veya hangi kararları aldıkları hakkında bilgilendirilmelisiniz. Ve daha da kötüsü, eğer bu kişi sizin için önemli olan kişiyse, o zaman sizi karar verme sürecine dahil etmeleri gerekir. Yani, sizi bu şeylerden dışlıyorlarsa, onlar için bir öncelik değilsiniz.

Onlara güvenemezsiniz….

Bir şey söyleyebilirler ama başka bir şey yapabilirler. Sözleri ve eylemleri uyuşmuyor. Söylediklerinde ortaya çıkıp çıkmayacaklarını veya söz verdikleri eylemleri gerçekleştireceklerini bilmiyorsunuz. Örneğin, patlak bir lastiğiniz varsa ve onları yardıma çağırdıysanız, gelmeleri söz verdiklerinden çok daha uzun sürebilir. Ya da hiç görünmeyebilirler. Arkanızda olmadıklarını bildiğinizde, kesinlikle onların öncelik listesinde alt sıralardasınız demektir.

Son düşünceler…

Bir ilişkide bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, muhtemelen onlarla tüm bağlarınızı koparmanız daha iyi olur. Ama bu kişinin bencil olmasının senin hatan olmadığını unutma. Bazen, bazı insanlar başka birinin bakış açısından düşünemeyecek kadar kendilerini önemserler.

O anlamlı sözü asla unutma, onlar için tek sen bir seçenekken birini asla öncelik yapmamalısın. Akılda kalıcı görünüyor, ancak bu çizgiyi anlamak, hayatınızın geri kalanında mutluluk ve acı arasındaki fark anlamına gelebilir.

Öykü Editör 792
3 Yorumlar
Magician

İlişkiler en iyi dengeli olduğunda yürür… Uyandığında iki seçeneğin var… Tekrar uyuyup bir rüya görmek, ya da uyanıp rüyanın peşinde koşmak… Bize değer verenleri ağlatır, vermeyenler için ağlarız… Bizim için hiç ağlamayacaklara değer veririz… Garip ama gerçek… Bir kez bunu anlasak değişmek için hiçbir şey geç değil… Mutluyken söz, üzgünsen cevap, öfkeliysen karar verme… Zaman nehir gibidir… Aynı suda iki kez yıkanılmaz… An’ı yaşa, geçen su bir daha gelmez… Hep meşgulsen, hiç müsait olamazsın… Hep zamanının olmadığnı söylersen, hiç zamanın olamaz… Hep “yarın yapacağım” dersen, yarın hiç gelmez…“ Sizi yakından takip ediyorum. Kaleminize sağlık Öykü Hanım.

Strongest Witch

Sen onun hayatında bir seçenek isen onun senin hayatında bir öncelik olmasına müsaade etme" ifadesi ile geceme renk katandır. Çok güzel ifade... illa kadın erkek ilişkisi olarak düşünmemeli.

Boşluk

Hep başkalarının alternatifiydim hiç ilk benimle görüşmek isteyen benim için birşeyler yapan birisi olmadı ki.

Cevap bırakın