sohbet
radyo dinle~~KelebekFM~~
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Sosyal Medya ve iliskiler | Kelebek Sohbet

Sosyal Medya ve iliskiler | Kelebek Sohbet

Sosyal Medya ve iliskiler | Kelebek Sohbet

Facebook, Instagram, Snapchat ve Twitter hepsi eğlencelidir, ancak hayatınıza yardım mı ediyor yoksa canınızı mı yakıyorlar? İşte sosyal medya ve ilişkilerdeki kepçe.

On ya da on beş yıl önce, ortalama bir insan “sosyal medya” terimini duymamıştı bile. Ama şimdi, çoğu insanın, özellikle de gençlerin hayatının merkezi bir parçası. Eğlenceli ve her şey olsa da, sosyal medya ve ilişkiler arasındaki bağlantıyı hiç düşündünüz mü?

Erkek arkadaşınızın veya kız arkadaşınızın evini aramanız ve ebeveynlerinin telefona cevap vermesini sağlama günleri geride kaldı. Bugün, her şey sosyal medyada birbirleriyle mesajlaşmakla ilgili. Ancak bu mutlaka olumlu bir değişiklik midir? Sosyal medya ve ilişkiler hakkında neyin iyi olduğundan başlayarak bir göz atalım.

Facebook 2008’de ilk kez ana akım haline geldiğinde, birçok insan bundan heyecan duyuyordu. İlişkiler söz konusu olduğunda olasılıklardan başka bir şey görmediler. Öyleyse sosyal medyanın ve ilişkilerin nasıl iyi bir şey olduğunu görelim.

Sizi eski arkadaşlarınızla yeniden bağlar. 4. , 5. ve 6. sınıfta aşık olduğun o çocuğu göreceğini veya ondan haber alacağını hiç düşünmedin mi ? Eh, şimdi yapabilirsiniz! Görünüşe göre herkesle ve herkesle yeniden bağlantı kurabilirsin. Yeni bir lise mezunu olsanız bile, eski arkadaşlarınızın bugünlerde neler yaptığını görmek gerçekten eğlenceli.

Aileye bağlı kalmanıza yardımcı olur. Çoğumuz ailelerimizin yanında yaşamıyoruz. Bu nedenle, örneğin, bir çiftin yeni bir bebeği olduğunda, yeni çocuk doğarken ailenin geri kalanının “orada olabilmesi” harikadır. Ve sonra takip edilecek tüm resimler, birbirinizden çok uzakta değilmişsiniz gibi hissettiriyor.

Parmaklarınızın ucunda. Telefonu kaldırıp birini aramak zaman, çaba ve hatta bazen planlama gerektirir. Ama sosyal medyada birisiyle konuşmak 1-2-3 kadar kolay çünkü bu günlerde neredeyse herkes telefonuna bağlı.

İlginç sohbetlere ve tartışmalara katılabilirsiniz. Sosyal medyada siyasi tartışmalar olduğunda hepimizin sindiğini biliyorum. Ancak, bize diğer insanlarla önemli şeyler hakkında tartışma fırsatı verir. Beyninizi aynı anda çalıştırırken başkalarıyla etkileşim kurmanın harika bir yolu olabilir.

Yeni arkadaşlarla tanışabilirsin. Bazı iyi arkadaşlarımla Facebook aracılığıyla tanıştım ve eminim siz de tanışmışsınızdır. Sosyal medya, sosyal medyada bu kadar çok insana maruz kalmamız olmasaydı, belki de hiç tanışmayacağımız yeni insanlarla bağlantı kurmamızı sağlıyor.

Benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışabilirsin. Maneviyatla ilgileniyor musunuz? Doğa yürüyüşü? Futbol? Facebook’ta o kadar çok grup var ki, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla düzenli olarak etkileşime girebilirsiniz.

Sosyal medya ve ilişkiler hakkında KÖTÜ ve ÇİRKİN şeyler

Hepimizin bildiği gibi, sosyal medya her zaman eğlence ve oyun ya da şarap ve güller değildir. Aslında, sosyal medya ve ilişkiler bazen kötü bir kombinasyondur. Öyleyse sosyal medya ve ilişkilerle ilgili kötü ve çirkin şeylere bir göz atalım.

Ohhhh, yanlış anlamalar. Hepimiz oradaydık. Bir durum güncellemesinde, belirli türdeki insanlara ne kadar kızdığınız hakkında bir şeyler söylüyorsunuz. Ve sonra arkadaşınız Jane, aslında patronunuz hakkında konuşurken, HER hakkında konuştuğunuzu düşünüyor. Sonra sana kızıyor. Hımm. Kötü anlaşma.

“İlişki durumu”. Yani yeni biriyle mi çıkıyorsun? Mükemmel! Sen aşıksın? Harika! Ama… ah ah. Profilinize “İlişki İçinde…” yazmalı mısınız? Ya diğer kişi istemezse? Bu ne anlama geliyor? İlişki mahkum mu? Ohhh, sorular…

Kıskançlık. Liseden arkadaşın hayallerinin erkeğiyle yeni evlendi. Ve üniversitedeki oda arkadaşın, çıktığı muhteşem Avrupa tatili hakkında bir paylaşımda bulunuyor. Lanet olsun. Şimdi bir kaybeden gibi hissetmiyor musun? Sosyal medya ve ilişkiler söz konusu olduğunda kıskançlık çok korkunç bir şey olabilir.

Beğeni sayısı. Bir dakikadan uzun süredir sosyal medyadaysanız, bazı insanların öz değerlerini bir fotoğrafa veya gönderiye aldıkları beğeni sayısıyla gerçekten ölçtüğünü bilirsiniz. Sonra kimsenin onları sevmediğini düşünürler. Üzücü, çok üzücü. Doğru?

Pasif agresif durum güncellemeleri. Erkek arkadaşına kızgınsın, bu yüzden hangi durum güncellemesinin dikkatini çekeceğini ve onu kıskandıracağını uzun ve çok düşünüyorsun… belli olmadan. Mesela, bir grup arkadaşla dışarı çıkmak ve sonra yeni tanıştığın seksi bir adamla fotoğraf çekip paylaşmak. Evet, iyi bir fikir değil. Tekrar bekar olmak istemiyorsan tabii.

“Mütevazı övünme” Bunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz. “Çok kutsandım!” diyen kişidir. Tanrı’nın bana hayalimdeki evi satın almak için yeterli parayı getirdiğine inanamıyorum!” veya “En iyi arkadaşımla evli olduğum için çok şanslıyım! Ben ne şanslı bir adamım!” Birinin mütevazi görünmeye çalıştığı, ancak gerçekten övündüğü yerdir. Barf.

Narsisizm. “Selfie Kraliçeleri”ni benim gibi bildiğinize eminim. Her yerdeler. Ancak tüm odak ve dikkatin üzerinizde olmasına ihtiyaç duymak ve istemek çok narsisttir. Ve narsisizm kesinlikle sağlıklı bir ilişkide sahip olmak isteyeceğiniz bir nitelik değildir.

Daha az yüz yüze etkileşim. Pek çok insan kendilerini dışarı çıkarken ve insanlarla giderek daha az yüz yüze görüşürken buluyor. Bazı yönlerden, onlarla sosyal medyada konuşmak daha kolay.

Genç nesil, takılmanın, konuşmanın ve telefonlarına bakmamanın nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyor olabilir. Çok yakında hepimiz telefonlarımızla izole olacağız ve insanları görmek için asla evden çıkmayacağız.

Sahte ilişkiler. Yani 3000 arkadaşın var mı? Harika! Tebrikler. Ama, uh, kaç tanesiyle gerçek hayatta tanıştın? Muhtemelen çok, çok az. Bir sürü arkadaşı ve takipçisi olduğunda insanları popüler hissettiriyor, ama bu gerçek değil. Bu sadece bir illüzyon.

İşler. Hey, liseden seni terk eden kız arkadaşını bulup onunla yeniden bağlantı kurman çok güzel ve hala atlatamadın. Ama sen evlisin. Ve o evli. Vay canına! Kimin umurunda, değil mi? Eh, eşleriniz yapıyor. Sosyal medya hile yapmayı çok kolaylaştırıyor.

Öykü Editör 647
3 Yorumlar
Magician

Sosyal medya atom bombasından daha tehlikeli Öykü Hanım

Oyunbozan

Sosyal medya doğru kullanıldığında işlevsel olabiliyor ama ne yaparsan yap, salça olanlar daima çıkacaktır. Saçma sapan mesaj atanlar, gereksiz takip etmek isteyenler, bastırılmış duygularını açığa çıkaranlar vs... bu konuda bizzat çok problemler yaşadım, en iyisi ilişkin varsa ve instagram kullanmaya devam ediyorsan, karşı tarafın instagram'ı yokmuş gibi davranmak. aksi halde kafayı yedirtir.

Mustafa

kocacımla kahvaltı keyfi cancişimle gezmelerdeyiz karıcığımla annemlerde türk kahvesi keyfi tontişkomla wcye gidiyoruz gibi iletiler tarafından çürütülen düşünce. ben yazmıyorum onları, uzun ilişkisi olan psikolojik sorunları olanlar yazıyor anasını satim

Cevap bırakın