sohbet
radyo dinle~~KelebekFM~~
facebook twitter youtube instagram linkedin pinterest rss

Bir İlişkide Bağlılık Nedir ve Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Bir İlişkide Bağlılık Nedir ve Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız

Bir İlişkide Bağlılık Nedir ve Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

İlişkiler bazen kafa karıştırıcı olabilir. Tam olarak ‘bir ilişkide bağlılık nedir’ diye merak ediyor olabilirsiniz? Her zaman tek eşlilik anlamına mı gelir? Hadi öğrenelim.

Bir süre birlikte olduktan sonra geleceği merak etmeniz normaldir. ‘Bir’e inanıyorsanız, onlar öyle mi? Gerçekten sohbet etmeden özel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Her şeyden önce, bir ilişkide bağlılık nedir ve sizin ilişkinizde var mı?

Bir şeyleri sorgulamaya ve çok fazla endişelenmeye başlamadan önce temelleri anlamak önemlidir.

Unutma, her ilişki farklıdır. Hepimiz farklı bir hızda ilerliyoruz ve kendimiz için belirlediğimiz bir amaca doğru ilerliyoruz. Hatta bir amaca doğru ilerlemiyor bile olabilirsiniz, sadece akışla gidiyor olabilirsiniz ve bu da sorun değil!

Peki, bir ilişkide bağlılık tam olarak nedir? Birlikte olduğunuz kişinin size olmasını istediğiniz şekilde bağlı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir ilişkide bağlılık gerçekten nedir?
Bir ilişkide bir şeyin nasıl olması gerektiği hakkında konuşurken her zaman gerçekten dikkatli olmalısınız, çünkü bu gezegendeki her birlik farklıdır. Kural yoktur, ancak net bir anlamı olan belirli terimler vardır. Bağlılık bunlardan biridir.

Bir taahhüt, birisine verilen bir söz veya niyettir.

İlişki anlamında, bu, bir başka kişiye sevmek, güvenmek, dürüst olmak, açık olmak ve sadık olmak için verilen bir söz veya niyettir.

Tabii ki, tüm bunlar karşılıklı olmalı ve asla tek taraflı olmamalıdır. İlişki önce gelmeli ve birlikteliğiniz bir öncelik olmalıdır. Bağlılık fikrinizin eşinizinkiyle aynı olduğunu bilmek de önemlidir, aksi takdirde birbirinizi yanlış anlayabilir ve istemeden birbirinize zarar verebilirsiniz.

Biliyoruz, bu oldukça belirsiz, belki de bir ilişkide bağlılığın ne olduğunu örneklerle göstermek en iyisidir.

1. Birlikte çok zaman geçiriyorsunuz
Bu, tüm zamanınızı birlikte geçireceğiniz anlamına gelmez ve bu anlama gelmemelidir. Her boş saniyeyi birlikte geçirmek sağlıklı değil.

Bu, birlikte vakit geçirmeye ve hatıralar oluşturmaya önem ve öncelik verdiğiniz anlamına gelir. Bu mutlaka ikiniz olmak zorunda değil, ancak arkadaşlarınızı ve ailenizi de içerebilir.
Sonuç olarak, birbirinize zaman ayırmanızdır. Zaman, ilişkiye bağlılığın bir işaretidir.

2. Karşılıklı saygı gösteriyorsunuz
Bağlılık tamamen vaatlerden ibaret değildir. Birbirine saygı göstermekle ilgili. Bu, hayattaki sorunlar ve meseleler hakkında birbirimize danışmak, birbirimize sahip çıkmak ve birbirimizin en büyük ponpon kızları olmak, birbirimize güç vermek ve birbirimize destek olmak demektir.

Temel olarak, bir birliğin sadece yarısına değil, birbirinize insan olarak saygı duyuyorsunuz.

3. Birbirinize sadık ve ayrıcalıklısınız
Özel olmayan ama yine de bağlı *açık ilişkiler* olan birçok ilişki olsa da, sadakat önemli bir özelliktir.

Her iki taraf da münhasırlık konusunda hemfikir olmalı ve bundan rahat ve mutlu olmalıdır. Bir kişi bir şeyi sırf gerçek duygularını gösterirse diğerini kaybedeceğini düşündüğü için kabul ediyorsa bu bir taahhüt değildir.

4 Birbirinize güveniyorsunuz
Günün her saniyesini birlikte geçirmenin sağlıklı olmadığını zaten belirtmiştik. Herhangi bir sonuç ve şüphe olmadan dışarı çıkıp kendi işinizi yapmak için birbirinize güvenin. Birbirinize yer açın!

Diğer eşin güvensiz olması ve her küçük şeyi aşırı analiz etmesi konusunda endişelenmeden, birbirlerinin hayatta yapmaları gereken şeyleri yapmasına izin verin.

5. Birlikte planlar yaparsınız
Planların mutlaka uzun vadeli olması gerekmez. Yılları geleceğe yaymak zorunda değiller, ancak birlikte planlar yapacak kadar ilişkiye bağlısınız.

Bu, birkaç ay sonra bir tatil veya bir hafta sonu tatili olabilir. Her ne ise, bu bir plan ve kararlı bir ilişkinin işaretidir.

6. Hayatınızdaki önemli insanlarla birbirinizi tanıtırsınız
Birbirinizin aileleri ve arkadaşlarıyla tanışıyorsunuz, birbirinizi hayatınıza dahil ediyorsunuz ve detayları paylaşıyorsunuz. Bu mutlaka her ayrıntı olmak zorunda değildir, ancak birbirlerine karşı açık ve dürüst olmak için yeterlidir.

Temel olarak, anneniz ziyarete geldiğinde birbirinizi saklamadığınız anlamına gelir! Onları ailenizin ve arkadaşlarınızın hayatlarının her bir parçasına dahil etmeseniz de, birlikte olduğunuz konusunda açıksınız.

7. Anıları ve sırları paylaşıyorsunuz
Açık olmak ve sizi rahatsız eden şeyler, hayatınızdaki sorunlar ve paylaşmak istediğiniz sırlar hakkında konuşmak, birbirinize bağlılığı gösterir.

Eğer kararlı değilseniz, hayatınızın ayrıntılarını paylaşmayacaksınız. Neden? Ancak, bağlı olduğunuzda, hayatınızın daha derin kısımlarını bilmeleri için mutlu olursunuz. Karşılığında onlardan da aynısını beklersiniz.

Taahhüt, sosyal medya yetkilisi olmakla ilgili değil
Dijital bir çağda yaşıyoruz ve hayatımızın birçok farklı unsurunu çeşitli sosyal medya sayfalarımızda arkadaşlarımız ve takipçilerimizle paylaşıyoruz. Ancak taahhüt, Insta-resmi olmanız veya Facebook’ta ilişki durumunuzu değiştirmenizle ilgili değildir!

Sosyal medyada resmi konuşmanın, insanlara birlikte olduğunuzu bildirmenin en kolay yolu olduğunu düşünebilirsiniz. Öncelikle bu haberi neden paylaşma ihtiyacı hissettiğinizi analiz edin. İnternetteki “haberleri” sıvamak yerine ilişkinizi kurmaya ve bağlantınız üzerinde çalışmaya odaklanmak elbette daha mı iyi?

Elbette anılarınızı paylaşın, ancak bunu istediğiniz için yapın, bunun ilişkinizde bir dönüm noktası olduğunu düşündüğünüz için değil.

Sosyal medya günlerinden önce sizce insanlar ne yapıyordu? Yerel gazeteye ilan verdiler mi? Yerel mağaza penceresine bir kart yerleştirilsin mi? Tabii ki değil! Sadece hayatlarına devam ettiler ve eğer insanlar ilişkileri ilerledikçe onları birlikte görürlerse, her şey yolunda ve züppeydi!

Bağlı ilişkilerin kilometre taşlarına ihtiyacı yoktur
Bir ilişkide bağlılığın ne olduğuna bakarken, ilişkinizi kararlı olarak adlandırmak için atılması gereken belirli kilometre taşları olduğunu düşünerek aldanmayın. Bu gerçekten ikiniz için neyin rahat olduğuyla ilgili. Bu kutucuğu işaretlemek için her şey karşılıklı olmalıdır.

Birbirinize bağlıysanız, o zaman diğer kişiye, hislerine, zamanına ve sevgisine öncelik verirsiniz. Onlara saygı duyuyorsunuz ve onlara nezaket, sevgi, ilgi gösteriyorsunuz. Sen onların en büyük destekçisisin. Bunlar temel bilgiler. Diğer her şey gerçekten tartışmaya ve kapmaya hazır.

Bağlılık tek eşlilik anlamına mı geliyor?
Her zaman değil. Herkes tek eşli bir ilişki içinde olmak istemez. Tabii ki. Diğer kişinin sizinle aynı sayfada olduğundan emin olmanız gerekir.

Açık ilişkiler çok yaygındır ve bu düzenlemeden memnun olan iki kişi arasında gerçekten kararlı ve güzel bir birliktelik yaratabilirler. Ancak, bazı insanlar tek eşlilik ister. Ve bu da iyi.

Partnerinizin başka insanlarla vakit geçirdiğini bilmekten rahatsızlık duyuyorsanız, onlara düzgün bir şekilde bağlanmak için tek eşliliğe sahip olmanız gerekir

Yani, bu dürüst bir konuşma yapmak ve aynı sayfada olmak demektir. Açık bir ilişki fikrine sadece partneriniz istediği için katılmayın. Bundan da memnun olduğunuzdan emin olun.

Temel ilişki ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir kişiye bağlanamazsınız. Eğer uyumlu değilseniz, yani partneriniz açık bir ilişki istiyor ve siz istemiyorsanız, o zaman ne yazık ki kendi yollarınıza gitmek zorunda kalacaksınız.

İlişki ciddileşiyor gibi görünmeye başladığında, oturup ihtiyaçlarınızın uygun şekilde uyuşup uyuşmadığını konuşmanın zamanı geldi. Bağlılığın tek eşlilik anlamına gelmediği doğrudur, ancak ilişkide ikinizin de mutlu olmasını sağlayacak şekilde birbirinize bağlanmak anlamına gelir. Her şeyin temelinde saygı vardır.

Bağlılık, farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder

‘Bağlılık’ terimi, herkesin bir teorisi olan bir şeydir ve onu tanımlamaya çalışmak zor olabilir.

Söz konusu çift için bu doğru değilse, mutlaka özel olması gerekmez, ancak başka bir şey değilse de sadakat anlamına gelir. Her zaman eşiniz için oradasınız, ona bağlısınız, ihtiyaç duyduklarında onları geliştiriyorsunuz ve ihtiyaç zamanlarında onların kayası sizsiniz.

Elbette, bağlılığın sizin için ne anlama geldiğine dair güçlü bir kavrayışa sahip olmak önemlidir. Bu şekilde, ilişkiden ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Kulağa bencilce geliyor, ama gerçekten değil. Bir ilişkinin ve onun içinde yerine getirilmesinin temel direğidir. Şüphesiz, eşiniz de aynısını yapmalıdır.

Birisi sürekli arkadaşlarıyla parti yapıyorsa ve eşini hayatında bir öncelik haline getirmiyorsa, bu belirgin bir bağlılık eksikliğini gösterir, değil mi? Ancak, taahhüdün bu olduğunu düşünmeyebilirler. Bağlılığı başka bir şey olarak görebilirler. Tabii ki, eşlerini bir öncelik haline getirmeyerek hala saygısızlık gösteriyorlar!

İlişkiler kolay şeyler değildir. Herkesin ne olması gerektiği konusunda farklı bir fikri vardır. Elbette biraz taviz verseniz de, bu her zaman partnerinizin iradesine boyun eğdiren olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Birine taahhütte bulunduğunuzda, onu hayatınızda bir öncelik haline getireceğinize ve sizden ihtiyaç duyduklarını onlara vereceğinize söz verirsiniz. Belki de onu tanımlamanın en kolay yolu budur.

Bir ilişkide bağlılığın ne olduğu konusunda herkesin kendi görüşü vardır. Analiz ettiğinizde sular biraz çamurlu oluyor. Basitçe, temel bilgileri arayın ve her şeyden önce ondan memnun olup olmadığınızı belirleyin.

Öykü Editör 457
3 Yorumlar
Askadami

Yanında olmasa bile onu da hesaba katarak davranmaktır. duruş, davranış bile onu hesaba katarak olmalıdır. Asıl bağlılık budur, yanında değilken de varlığına saygı göstermek ve bunu yaparsam nasıl hisseder diyebilmektir.

Ates

Ruhları birbirine bağlı insanlar var. Mesafe kabul etmez.

Uslukız

"..gidersen yıkılır bu kent dedi adam, kadınsa sensiz bir yere gidersem yalnızlıgın baskentine donusur orası diyebildi.." enteresan bir kavram bence baglılık. illa ki seni o'na kenetleyen.. o'nsuz olma dusuncesini bir hayli yabancıladıgın.. yerine cenneti sunsalar bir turlu o yone gidemedigin.. o'nu hep yanında istedigin.. kaybetmeyi goze alamadıgın.. batarsak da cıkarsak da beraberiz ya, gerisi bos diye dusunduren..

Cevap bırakın